Instrukcja obsługi

                                      JAK KORZYSTAĆ Z NACZYŃ PHILIPIAK?

 

Naczynia Philipiak spośród innych naczyń wyróżniają się nie tylko niezwykłym designem, ergonomią czy zastosowanym materiałem - odporną na wgniecenia i mechaniczne uszkodzenia stalą szlachetną INOX 18/10,  ale także prozdrowotnymi możliwościami przyrządzania posiłków
– bez soli, z niewielką ilością tłuszczu oraz w sposób, który pozwala oszczędzić większość składników mineralnych i witamin – na parze czy w małej ilości wody. Dzięki możliwościom gotowania w systemie wieżowym naczynia Philipiak dodatkowo pozwalają oszczędzać energię. Naczynia Philipiak posiadają znak Profilaktyki Cholesterolowej nadany przez Instytut Żywności 
i Żywienia, ponieważ chronią zdrowie poprzez możliwość ograniczania cholesterolu oraz szkodliwych tłuszczów trans w diecie.

 

Naczynia Philipiak współpracują ze wszystkimi rodzajami kuchenek: gazowymi, elektrycznymi, ceramicznymi oraz nowoczesnymi kuchenkami indukcyjnymi. Jak używać naczyń Philipiak,
aby wykorzystać ich wszystkie możliwości przyrządzania zdrowych i smacznych posiłków? Poniżej znajdziecie Państwo kilka istotnych wskazówek.

 

 

                                      I. SMAŻENIE W NACZYNIACH PHILIPIAK

 

1. Smażenie na patelni groszkowej bez tłuszczu


– mięso niepanierowane (z marynatą lub bez)

       

 • Postaw patelnię groszkową na źródle energii. Przykryj ją pokrywką. Kiedy wskaźnik termometru znajdzie się w na zielonym polu (około 2-5 minut w zależności od źródła energii cieplnej), sprawdź patelnię testem kropli wody – jeśli krople wody będą ślizgać się na powierzchni patelni, to oznacza, że patelnia jest rozgrzana właściwie, jeśli woda wyparuje – patelnia nie jest jeszcze rozgrzana dostatecznie do smażenia mięsa.

 

 

 

 

 

 • Na właściwie rozgrzanej patelni połóż wcześniej przygotowane mięso. Zacznij je smażyć pod przykryciem, pilnując, aby wskaźnik termometru nie znalazł się na czerwonym polu.
  Jeśli wskaźnik termometru znajdzie się na czerwonym polu, wyłącz źródło energii.

 

Kontakt z rozgrzanym dnem patelni zamknie pory na powierzchni mięsa i będzie ono miało tendencję do przywierania do dna, w tym czasie nie odrywaj potrawy od dna, pozwól mu
się spokojnie smażyć.  Po kilku minutach, w zależności od gatunku mięsa, mięso samo odejdzie
od dna.

 

 • Po tradycyjnym czasie smażenia konkretnego gatunku mięsa np. filet z kurczaka – 3-5 minut, przełóż mięso na drugą stronę. Jeśli rodzaj mięsa należy do delikatnych i miękkich
  (filet z kurczaka) – po przełożeniu mięsa na drugą stronę wyłącz źródło ciepła i przykryj naczynie ponownie pokrywką. Mięso usmaży się dzięki energii zgromadzonej w akutermicznym, kumulującym ciepło dnie patelni. Kontynuujemy smażenie na wyłączonym źródle energii, biorąc pod uwagę czas smażenia tego konkretnego gatunku mięsa i wielkości porcji.
   
 • Patelnię, na której smaży się mięso, można przykryć, mięso stanie się wtedy wilgotne i soczyste. Jeśli ma pozostać chrupkie, lepiej, aby patelnia pozostała odkryta.

 

                   

2. Smażenie na patelni groszkowej lub ceramicznej z niewielką ilością tłuszczu
(tzw. filtr olejowy) 

 

 – naleśniki, racuchy, mięso panierowane, jajecznica

 

 • Należy zacząć od właściwego rozgrzania patelni – nie może być rozgrzana za mocno. Wykonaj  test kropli wody. Jeśli kropelki wody ślizgają się na powierzchni patelni, patelnia jest rozgrzana 
  za mocno. Wyłącz źródło energii i poczekaj, aż patelnia chwilę ostygnie. Test kropli wody powinien pokazać, że woda wyparowuje natychmiast po kontakcie z patelnią – wtedy patelnia jest rozgrzana właściwie.

 

 • Teraz rozprowadź na patelni cienką warstwę tłuszczu tak, aby stanowiła filtr pomiędzy patelnią
  a smażonym produktem, np. przy pomocy specjalnego pędzelka lub oliwy w sprayu. Przy smażeniu np. naleśników czy racuchów można na czas smażenia wyłączyć źródło energii.

 

Podczas smażenia tego typu potraw należy pilnować, aby patelnia nie rozgrzała się za mocno, grozi to przypaleniem potrawy.

 

 • Jajecznica wymaga najmniejszego rozgrzania patelni. Należy rozgrzać patelnię tak, aby test wody pokazał odparowanie wody. Wyłączyć źródło energii i dopiero smażyć jajecznicę, gdyż w innym przypadku może się przypalić i przylgnąć do powierzchni patelni. W przypadku jajecznicy również wymagany jest filtr olejowy.

 

                                        II. GOTOWANIE W MAŁEJ ILOŚCI WODY

 

1. Gotowanie warzyw
 

 • Dokładnie umyj warzywa, mogą pozostać wilgotne. Po umyciu włóż je do zimnego naczynia tak,
  aby wypełnić maksymalnie 2/3 naczynia. Dolej 2-3 łyżki wody, lub więcej, jeśli jest
  to największe naczynie, a warzyw jest dużo. Przykryj naczynie pokrywką i włącz źródło ciepła.

 

 • Kiedy wskaźnik termometru znajdzie się na zielonym polu, możesz zmniejszyć źródło ciepła. Podczas gotowania na włączonym źródle energii należy pilnować, aby wskaźnik termometru
  nie znalazł się na czerwonym polu. Nie odkrywaj pokrywki aż do końca gotowania. Proponujemy wyłączać źródło energii w połowie standardowego czasu gotowania potrawy.
  Po wyłączeniu źródła energii warzywa będą się gotowały dzięki energii zgromadzonej

w akutermicznym dnie naczynia.

 

 • Jeśli zachodzi taka potrzeba – np. temperatura w naczyniu była za wysoka,  w trakcie gotowania dodaj łyżkę lub dwie wody. Możesz też wymieszać produkty.

 

 • Warzywa gotowane w ten sposób zachowują bogactwo aromatów i składników odżywczych, dlatego nie trzeba ich solić ani przed ani po ugotowaniu.
   

2. Gotowanie ziemniaków

 

 • Ziemniaki ugotuj w ten sam sposób, co warzywa – jak wyżej. Nie trzeba ich solić, ponieważ dzięki tej metodzie gotowania zachowują sole mineralne i inne składniki odżywcze.

 

 

                                                III. GOTOWANIE NA PARZE
 

 • Do naczynia wlej tyle wody lub rosołu, aby dno naczynia było zalane do wysokości około 1cm. Zagotuj wodę lub rosół.

 

 • Teraz umieść na nim naczynie do gotowania na parze. W naczyniu do gotowania na parze ułóż produkty, które chcesz ugotować. Włącz źródło energii. Przyjmij standardowy czas gotowania. Można wyłączyć źródło energii cieplnej około 10 minut przed końcem gotowania na parze.
  W podobny sposób, co warzywa, można gotować na parze ryż lub kasze.

 

 • Jeśli podczas gotowania zauważysz, że spod pokrywki wydobywa się para, zmniejsz źródło ciepła.
   

 

IV. GOTOWANIE RYŻU I KASZY
 

Gotowanie ryżu i kaszy różni się od standardowego gotowania krótszym czasem korzystania
z energii cieplnej i możliwością dokładnego, równomiernego wyprażenia kaszy czy ryżu
na akutermicznym dnie naczynia.
 

 • Wsyp kaszę lub ryż do naczynia. Włącz źródło energii cieplnej. Podgrzej naczynie, mieszając kaszę lub ryż.

 

 • Podpraż chwilę kaszę lub ryż, aż zacznie pachnieć – około 1 minuty. Zalej gorącą wodą w stosunku woda:kasza – 3:1 (proporcje mogą się zmienić w zależności od  gatunku kaszy czy ryżu).
  W połowie standardowego czasu gotowania kaszy czy ryżu wyłącz źródło ciepła. Potrawa dogotuje się, korzystając z energii skumulowanej w dnie naczynia.

 

2. Gotowanie w systemie wieżowym
Są dwie proste zasady efektywnego gotowania w systemie wieżowym.

 

 • Potrawa, która gotuje się najdłużej, gotuje się na dole wieży
   
 • Jeśli dostawiasz kolejne elementy do wieży – zarówno pierwsze naczynie,
  jak i kolejne naczynia muszą być rozgrzane – wskaźnik termometru powinien się znajdować
  na zielonym polu. Wyjątek stanowi misa, ona nagrzeje się wystarczająco już po dostawieniu
  jej do wieży, ponieważ nie ma akutermicznego dna.

   

                             IV. KOMBINACJE GOTOWANIA W SYSTEMIE WIEŻOWYM
 

 • Mała wieża I – na dużym lub średnim naczyniu umieszczamy naczynie do gotowania na parze (naczynie do gotowania na parze pasuje do średniego i do dużego naczynia) i przykrywamy zwykłą pokrywą.

 

 • Mała wieża II – na średnim naczyniu umieszczamy tarkę. Przykrywamy misą, a na niej stawiamy małe naczynie z wcześniej podgrzanym dnem i przykrywamy pokrywą.

 

 • Mała wieża rozszerzona – na dużym lub średnim naczyniu umieszczamy naczynie do gotowania na parze (naczynie do gotowania na parze pasuje do średniego i do dużego naczynia), na naczyniu do gotowania na parze kładziemy krążek redukcyjny i tarkę. Przykrywamy misą.

 

 • Średnia wieża – na dużym naczyniu umieszczamy naczynie do gotowania na parze, na naczyniu do gotowania na parze kładziemy krążek redukcyjny i tarkę. Przykrywamy misą, a na nią ustawiamy średnie naczynie (z wcześniej podgrzanym dnem) i przykrywamy średnią pokrywą.

 

 • Duża wieża – na dużym naczyniu umieszczamy naczynie do gotowania na parze, na naczyniu
  do gotowania na parze kładziemy krążek redukcyjny. Przykrywamy misą, a na nią stawiamy średnie naczynie (z wcześniej podgrzanym dnem), na naczynie kładziemy tarkę, przykrywamy średnią misą i na niej umieszczamy wcześniej podgrzane małe naczynie.

 

Pobierz instrukcję obsługi naczyń Philipiak Milano

Wybierz zestaw
Pojedyńcze naczynia
Jak i gdzie kupić?